Pod takim hasłem wyruszyliśmy na wyprawę wokół Dąbroszyna w dniu 21 października. Było kolorowo i wesoło. Co robiliśmy? Wiele rzeczy!
Znaleźliśmy kilka gatunków ciekawych grzybów. Były opieńki, boczniaki i kanie. Nauczyliśmy się rozróżniać ten gatunek grzyba od mylonego z nim, śmiertelnie niebezpiecznego muchomora sromotnikowego.
Wokół było niezwykle barwnie, kolorowo, za sprawą zmieniających właśnie kolor liści. Rozmawialiśmy o tym dlaczego liście zmieniają swoją barwę. Spacerując zbieraliśmy kolorowe liście, by na koniec spotkania, w Pawilonie Cecylii zrobić z nich piękne bukiety kolorowych kwiatów.
Podczas wycieczki sporo rozmawialiśmy o lodowcu, który niegdyś stagnował na północ od Dąbroszyna i zostawił w tym miejscu wiele śladów po sobie. My je próbowaliśmy odnaleźć. Co znaleźliśmy? Wielkie i małe kamienie, które kiedyś tworzyły Szwedzkie i Norweskie góry (z tym, że to były czasy kiedy nikt jeszcze nie słyszał o Norwegii czy Szwecji), a które lodowiec przepchnął wiele set, a nawet tysięcy kilometrów na południe. Piasek, który niosły dawne rzeki wypływające spod lodowca. Podczas wycieczki wspinaliśmy się też pod wielką górę, która otacza Dąbroszyn od północy. Okazało się, że ta góra jest stromym brzegiem dawnej pra-rzeki, która płynęła tu w czasach zlodowacenia skandynawskiego. Kiedy stanęliśmy na szczycie wzgórza mogliśmy podziwiać szerokie na 20 km, dno dawnej pra-rzeki, obecnie nazywane Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką. Tak więc dawna obecność lodowca w tym miejscu do dziś jest rzeczą namacalną!
Urokliwe położenie Dąbroszyna, i brzeg dawnej pra-rzeki, wykorzystali dawni właściciele dóbr Dąbroszyńskich, zakładając tu piękny park pałacowy. Spacerując po wzgórzach (czyli brzegu pra-rzeki), widzieliśmy pawilon ogrodowy, tzw. Świątynia Cecylii, miejsce po dawnym pawilonie Zofii, ślady po dawnym moście parkowym, alejki parkowe a nawet dawną pałacową lodownię.
Na koniec oczywiście odbył się Quiz wiedzy, który mamy nadzieję, utrwalił wiadomości o lodowcu, grzybach czy parku pałacowym.
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Tworzenie bazy do prowadzenia działań edukacyjnych dzieci z obszarów wiejskich.” dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w ramach projektu pt. „Startuj z FIO!”.