23.09.2017 r. w Ownicach odbyło się grzybobranie. Nie było to jednak zwykłe zbieranie grzybów. Uczestnicy, a było ich niemal 30 osób, zostali zaopatrzeni w mapki, na których zaznaczono najważniejsze punkty topograficzne w okolicy. Na mapach znalazł się również miejsce startu i meta, gdzie na wszystkich czekało ognisko.
Przed uczestnikami postawiono kilka zadań. Po pierwsze mieli się nie zgubić. Po drugie, mieli na czas dotrzeć na miejsce ogniskowe. Po trzecie mieli zebrać jak najwięcej lubianych przez siebie grzybów. Po czwarte mieli zebrać różne nieznane sobie grzyby, które zwróciły ich uwagę, wydały się ciekawe, interesujące czy wreszcie te, które podejrzewali o trujące właściwości. Po piąte i ostatnie, uczestnicy oprócz tradycyjnych koszyczków czy wiaderek obdarowani zostali czarnymi workami, przeznaczonymi na inne, mało sympatyczne „dary lasu”, a właściwie dary ludzi pozostawiane przez nich w prezencie dla lasu, czyli po prostu śmieci.
Grzybobranie odbywało się w grupach rodzinnych. Każda drużyna zebrała po trochu i śmieci, i grzybów. Zwycięzcy w kategorii „mam dużo śmieci” zdobyli słoik marynowanych rydzów, zaś drużyna, która na mecie pojawiła się z największą ilością grzybów odebrała z rąk prowadzących autorski egzemplarz atlasu grzybów.
Jakie grzyby znaleźliśmy? Kilka gatunków maślaków: pstrego, sitarza, żółtego i oczywiście zwyczajnego. Były też koźlarze babki, pieprzniki jadalne, kanie czubajki, podgrzybki zajączki i złotawe. Nie obyło się bez borowików szlachetnego i kasztanowego (do niedawna uważano go za podgrzybka brunatnego). Potem nastał czas rozpoznawania grzybów mało znanych i tych niezidentyfikowanych. Był muchomor cytrynowy pachnący niczym leżące w piwnicy stare ziemniaki, były mleczaje: trująca wełnianka i smaczny rydz. Znaleźliśmy też wiele gatunków gołąbków. Niektórych próbowaliśmy, ale były naprawdę trudne do przełknięcia, z powodu niezwykle ostrego smaku.
Spotkanie podsumowane zostało przeprowadzeniem „Quizu wiedzy o grzybach”.
Serdecznie dziękujemy kostrzyńskiej Fundacji Zielona Strzała za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz Kołu Gospodyń Wiejskich w Ownicach, za przygotowanie materiałów i wiktuałów ogniskowych. Cieszymy się również z tego, że na spacer wybrał się nasz leśniczy – pan Tomasz Rejczak. Dziękujemy mu za obdarowanie wszystkich drobnymi pamiątkami!
Przypominamy, że spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Tworzenie bazy do działań edukacyjnych dzieci z obszarów wiejskich” – projekt dofinansowany ze środków FIO w ramach programu „Startuj z FIO”